Лікар радить, консультує, інформує

Старша медична сестра

Шмакова Наталія Степанівна

ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД ЗАСТУДИ

До вашої уваги прості поради, що дозволять уберегти дитину від застуди:
1. Найдієвіший засіб, який рекомендують усі медсестри у дитсадках, – змащувати носик дитини оксоліновою маззю, бодай не запобігти, то принаймні зменшити ризик захворювання малюка.
2. Дітям треба більше гуляти, оскільки ризик підхопити якийсь вірус у приміщенні набагато вищий, ніж на свіжому повітрі.
3. Привчіть дитину мити руки, до того ж не тільки після туалету. І що частіше вона це робитиме, то більш імовірно, що малеча менше хворітиме.
4. Загартовуйтеся, привчайте дитину до не дуже високої температури повітря удома, наприклад, удень вона не має перевищувати +21...+22 °С, а вночі – +17...+18 °С. Річ у тім, що за дуже високої температури повітря стає сухішим, що може призвести до пересихання слизової носоглотки, і як наслідок – знизити опірність до хвороб.
5. Коли виходите на прогулянку, не вкутуйте малюка, бо він, активно рухаючись, тільки прітиме, що збільшує імовірність захворювання.
6. Не допускайте, щоб у дитини були мокрі ноги.
7. Привчіть малюка пити не звичайний чай, а спеціальні трав’яні відвари, або ж із малиновими або смородиновими гілочками.
8. Коли вже так сталося, що ваш малюк застудився і в нього піднялася температура, не поспішайте її збивати, оскільки це відповідь організму на вірус.
Дайте йому самому перебороти інфекцію. Температуру потрібно збивати, тільки якщо вона сягає 38–38,5 °С. Висока температура стимулює вироблення імунітету.

ГІГІЄНА ДИТИНИ

Народна мудрість каже: «Дитина, що тісто – як замісиш, так і зійде!»

Отже, замісити тісто потрібно так, щоб зійшло добре, щоб виріс гарний громадянин на радість і на похвалу батькам і громаді.

Фундаментом, основою з основ є особиста гігієна дитини.

Краще всього привчати дитину з маленького віку мити руки і чистити зуби.

Основа особистої гігієни – це чистота тіла. Шкіра людини виконує ряд важливих функцій організму. Вона захищає організм від шкідливих мікробів, грає важливу роль в заміні мінералів, виділенню поту. В шкірі під діяльністю ультрафіолетового опромінення з’являється імунітет тіла та вітамін «Д» має важливе значення в профілактиці рахіту. Щоб привити всі необхідні правила особистої гігієни дитині, треба в першу чергу самому виконувати санітарну культуру.

НЕОБХІДНІ ПРАВИЛА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ ДІЛЯТЬСЯ НА ТАКІ ГРУПИ:

·         гігієнічні навики по особистій гігієні чистоти тіла: мити руки, лице, чистити зуби, полоскати рот, мити ніс і правильно витирати ніс носовою хустиночкою, правильно слідкувати за волоссям, уміти користуватись туалетом;

·         чемно вести себе за столом при вживанні їжі;

·         і бережливо відноситись до своїх речей;

·         вміти вести себе з людьми;

·         культура спілкування.

Дитині потрібно показати на своєму прикладі, як і що потрібно робити, допомагати їй. Згодом у малюка з’явиться бажання бути охайним і чистим. Усі ці якості – якості культури людини. Доки малюк маленький, ви самі будете мити йому руки, привчатимете його до порядку. Головна задача – визвати задоволення у дитини до правил особистої гігієни.

Та ось малюк і підріс. Тепер він сам буде мити руки з милом, насухо витирати рушником. В три роки дитина сама витирається, дорослі лише слідкують і трішки допомагають.

В 5-6 років дитина повинна не лише все зробити сама, а ще й вміти дати пояснення, чому слід робити так, а не по іншому.

Важливо також навчити дитину правильно чистити зуби і полоскати горло. Діти після трьох років життя повинні самі чистити зуби і полоскати горло два рази в день. Ранком та ввечері цю процедуру необхідно повторювати.

Щітка для зубів повинна бути тільки для малюка і варто тримати її в склянці щетиною догори. В дитсадок дитина повинна йти чистою, охайною. Нігті повинні бути коротко стрижені, волосся охайно зачесане, одяг чистий, випрасуваний. Черевички чисті, застібнуті або зав’язані шнурками.

Чистота – це головна міра захисту людини від усіх захворювань.