Сторінка фізінструктора

Інструктор з фізичного виховання

Дем'ян Світлана Миколаївна

З чого починати фізичне виховання дитини в сім'ї, як уберегти його від хвороб, зберегти і укріпити здоров'я, виховати звичку до щоденних занять фізичними вправами і як їх організувати – ці та подібні питання завжди хвилювали батьків.

Як правильно організувати заняття фізичними вправами вдома?

Заняття фізичними вправами повинні займати не більше 10 – 15 хвилин, але проводити їх слід регулярно (наприклад, через день), оскільки лише регулярність забезпечує оздоровчий ефект. Надмірні фізичні навантаження дитяті протипоказані, оскільки м'язи і кістки ще не сформовані повністю. Крім того, не рекомендується переходити до наступної вправи, якщо попередня не освоєна.

Де і як займатися фізичними вправами?

Для занять дитини фізичними вправами підійде будь-яке місце в кімнаті, яке слід звільнити від сторонніх предметів і небезпечних речей (стільців, табуретів, предметів, що б'ються). Бажано придбати мінімальний спортивний інвентар: скакалку, роликовий массажер, м'яч, гімнастичну палицю розміром 70-80см, еспандер для розвитку ще слабких дрібних м'язів кисті і пальців рук. Зберігати спортивний інвентар потрібно в спеціальному місці. Якщо можливо, проводьте заняття і на відкритому повітрі – у дворі, в найближчому парку. Для цього вам знадобляться футбольний або баскетбольний м'ячі. Візьміть з собою скакалки, невеликий м'яч для метання, ракетки і волан для бадмінтону. Взимку особливо корисні лижні вилазки і катання на санках – прекрасні засоби для оздоровлення, тренування сердечно – судинної і дихальної систем, м'язового апарату. Діти із задоволенням займаються фізичними вправами разом з батьками.Головне в залученні дитяти до занять фізичними вправами – особистий прикладдорослих - батьків, їх мудрість і терплячість.

Вагомим компонентом дитячої діяльності є рухи. Тому рухова активність малят під час перебування їх у дошкільному навчальному закладі забезпечує біологічну потребу організму дитини в русі. Вони відчувають м'язову радість та люблять рухи, а це допоможе їм залучитися до спорту та здорового способу життя.

Складові системи фізичного розвитку, навчання і виховання дітей дошкільного віку:

створення безпечного життєвого простору вдома і у дитячому закладі у закритому та у відкритому середовищах, тобто у приміщенні та природних умовах;

оптимізація рухового режиму за допомогою фізичних вправ та фізкультурно – спортивних ігор;

формування відповідального ставлення            до власного здоров'я і життя.

Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі» у розділі «Основні лінії розвитку дитини» (фізичний розвиток) визначенно, що старший дошкільник, зважаючи на його вікові особливості, має не лише знати основні правила безпечної поведінки та здорового способу життя, а самостійно їх дотримуватися. А подбати про власну безпеку дитина зможе лише за умови, якщо володітиме навичками самозахисту та самострахування, бути вправною, мужньою і сміливою. Саме тому слід розвивати не лише фізичні, а й вольові якості.

Заходи попередження дитячого травматизму

Правильно підібрані фізичні вправи стимулюють фізичний розвиток, але вони можуть призводити до непоправимої шкоди, якщо під час їх виконання ігноруються загальні правила безпеки та заходи щодо попередження травматизму.

Для попередження дитячого травматизму, зокрема під час занять фізкультурою, у дошкільному закладі здійснюється комплекс відповідних заходів зокрема таких, як:

постійний контроль за дотриманням методики проведення різних форм роботи з фізичного виховання та безпечністю фізкультурного обладнання, місця проведення занять, інвентарю, одягу, взуття.

виконання санітарно – гігієнічних вимог.

повсякденна виховна робота з дітьми з питань безпеки їх життєдіяльності.

взаємодія з родиною з цих питань.

Формування навичок самострахування, як засіб попередження травматизму

Профілактика травматизму під час організованої та самостійної рухової діяльності дошкільників передбачає не лише створення належних умов для безпечності заняття, а й навчання дітей елементів самозахисту та самострахування. Уміння дитини само страхуватися значно знижує ризик отриманню нею травми не лише під час виконання фізичних вправ, а й у повсякденному житті. Сформувати такі уміння можна за умови проведення системної роботи з питань безпеки життєдіяльності дітей, зокрема навчання їх самострахування.

В дошкільному закладі напрацьований досвід такої роботи. Навчання дітей елементів самозахисту та самострахування є складовою комплексу фізкультурно – оздоровчих заходів.

ПОРАДИ БАТЬКАМ:

Підтримуйте інтерес дитини до занять фізичною культурою. Як ви відноситеся до фізичного розвитку, так і відноситиметься ваша дитина.Висока самооцінка – одна з потужних стимул - реакцій для дитяти виконувати будь-яку роботу, будь то домашні завдання або уранішня гігієнічна гімнастика. Підтримуйте в своїй дитині високу самооцінку – заохочуйте будь-яке його досягнення, і у відповідь ви отримаєте ще більше старання. На заняттях фізичною культурою необхідно витримувати єдину «лінію поведінки» обох батьків – не повинно бути протилежних розпоряджень (мама- «перестань бігати»; тато – «побігай ще хвилин п'ять»). Якщо це відбувається – ні про яке позитивне відношення дитяти до фізкультури мови бути просто не може.

Спостерігайте за поведінкою і станом свого малюка під час занять фізичними вправами. Інколи батьки не можуть зрозуміти, чому дитя вередує, не виконує, здавалося б, елементарних розпоряджень батьків. Причиною може бути і втома, та якесь приховане бажання (наприклад, дитина хоче швидше закінчити заняття фізкультурою, щоб поглянути цікаву телепередачу). Постарайтеся зрозуміти причину її негативних реакцій. Не жалійте часу і уваги на те, щоб встановити з нею душевний контакт.